Pokud budeme mlčet nyní, budeme mlčet stále.

V současnosti probíhá na sociálních sítích a v nezávislých médiích diskuse anebo spíš protest, související s uvězněním politického aktivisty a rebela Tommyho Robinsona, vlastním jménem Stephen Yaxley-Lennon.

Asi nemusíme zdůrazňovat, že T. Robinson se vždy pohyboval na hraně zákona a občas i za jeho hranou a že byl za to plným právem potrestán. Ostatně takových lidí jsou tisíce v každé zemi, a pokud ona země má správně fungující justici, pak jsou i dle příslušných zákonů potrestáni. Až potud by se tedy mohlo zdát, že jde o jednoho z tisíce obžalovaných, souzených a uvězněných, kdyby…
Kdyby za celým případem nebylo zneužívání nezletilých dětí pákistánským gangem, kdyby T. R. nebyl osobou, která se rozhodla nemlčet, a na vše opakovaně upozorňoval, kdyby se zástupci největších sociálních sítí nerozhodli celý případ zamést pod koberec, včetně existence T. Robinsona.

Až doposud se sociální sítě snažily alespoň předstírat, že jsou zde pro všechny, kteří dodržují jakási pravidla, jež se však postupně mění a též se mění jejich výklad podle toho, jaká je právě politická situace. Tento případ však  nastavuje zcela nová pravidla – pravidla, v nichž jsou určití lidé zakázáni, pravidla, podle kterých se bude určovat, nejen co se smí psát a sdílet, ale o kom se psát nesmí. Trestem není nic víc nežli smazání příspěvku a „banování“ provinilce. Že se vlastně nic neděje a že vše vyšumí do ztracena a za pár dní přestane T. Robinson ve virtuálním světě existovat? Asi na toto svět tzv. „lepších lidí“ spoléhá. Spoléhá na to, že o kom se nemluví ten, jakoby nebyl a částečně to tak i platí. Proto je na nás všech, abychom nyní nemlčeli, protože on je zatím prvním, ale dozajista nikoliv posledním a jediným.

Můžeme si být takřka jisti, že tento případ, který doposud na sociálních sítích neměl obdoby je prvním z těch, které mohou a budou následovat, pokud budeme mlčet. Pokud o něm nebudeme mluvit, psát a publikovat na webech, které nepodléhají cenzuře, alespoň prozatím. Můžeme si být jisti tím, že ti, kteří sociální sítě sledují a pečlivě vyhodnocují, budou tento případ považovat za precedens k dalšímu postupu.

Pokud budou úspěšní a skutečně budeme nyní mlčet, budeme mlčet navždy.

Share with: